Kívül-belül

Te mit teszel érte? – 7/3 – Szemét- és hulladékcsökkentés

Egy újabb kihívás terjed a legismertebb közösségi oldalon. Most – a Föld órája kapcsán – a téma a környzettudatosság, környezetvédelem, fenntarthatóság. 
Ennek a kihívásnak teszek én is eleget azzal, hogy összefoglalom, én mit teszek érte.

 

 

Lassan 11 éve, hogy elkezdődött. Igazából már nem tudom hogyan és honnan. Akkor még csak terveztük első fiunkat, de számomra az biztos volt, hogy nem akarok többé vegyszereket az otthonunkban. Így indult, és aztán hogyan lett belőle az, amivé mára nőtt, már nem tudom.
Minden esetre a környezet védelme számomra több, mint életmód. Sokkal inkább egy vallás, hiszen a természettel való harmonikus együtt rezgés, egyfajta spirituális élmény, így nem kérdés, hogy vigyázok arra, amit ennyire csodálatosnak tartok, és ami mindannyiunk életének helyszíne és forrása.

 

Ahogy már meséltem, az első lépés az volt, hogy vegyszermentessé tettem a háztartást, erről itt olvashatsz. Lecseréltem a tisztítószereket és a mosószert természetesre, lebomlóra.

A következő lépés a tisztálkodószerek és kencék lecserélése volt természetes natúrkozmetikumokra, aminek a kedvéért még a szappankészítést is megtanultam, erről itt írtam.

 

A hulladék témát harmadiknak tettem a sorban, de hogy igazán hova kéne tenni ha időrendbe állítom a dolgokat, nem tudom.
Hiszen a hulladékot olyan régen szelektíven gyűjtjük, hogy néha úgy tűnik, ez mindig így volt. Mégis talán a harmadik hely az esélyes, és még ha meg is előzte a kencéket, az biztos, hogy ezen a téren még nekünk is van hová fejlődni.

Nézzük először, mi is a hulladék, és mi a szemét?
Hulladék az, ami vagy másnak még használható (pl. kinőtt vagy megunt ruhák, játékok, dísztárgyak, kütyük, bútorok stb.), vagy újrahasznosítható.
Szemét az, ami egyik sem. Vagyis senkinek sem kell, és nem is lehet vele semmit sem kezdeni.

Első lépés tehát a háztartásban keletkezett „szemét” szétválogatása, vagyis, a már jól ismert szelektív hulladékgyűjtés.

Tök jó, mert tulajdonképpen azt, amit a környezetvédők ma már nem is kifejezetten tartanak környezetvédő lépésnek (vagyis a szelektív hulladékgyűjtés), mert egyszerűen már nem elegendő, azt még sokan el sem kezdték.
Szóval igen, a szelektálás nagyon kevés, mert a valós megoldás a hulladék NAGYMÉRTÉKŰ CSÖKKENTÉSE lenne, de beszélni kell a szelektálásról és az újrahasznosításról, mert még mindig sokak fejében ez egy macera, nem fontos, úgyisösszeöntik kategória.

Szóval igenis tessék szelektálni a hulladékot!!
Mi kb 8-10 éve gyűjtjük így, és két gyerek nőtt úgy fel, hogy ahogy járni tudtak, már a szelektív gyűjtőbe dobják a műanyagot, a papírt, és a konzerves dobozokat.

Igen ám, de ez ma már kevés. Csökkenteni kéne a háztartások hulladékait, és ez már komoly kihívás.
Mi is még csak próbálkozunk ezzel, de a legnagyobb jó szándék is kevés, mert mindenfelé buktatóba botlunk.
Mit teszünk:
> igyekszünk újrahasznosított alapanyagból készült termékeket vásárolni
> keressük a nagyobb kiszerelést
> keressük a kevesebb csomagolású vagy papír csomagolású termékeket
> nem kérünk nejlonzacskót
> nem vásárolunk és nem használunk eldobható vagy egyszer használható termékeket
> természetes anyagokból és biológiailag lebomló anyagokból készült termékeket részesítjük előnyben

Amit nagyon nehéz megvalósítani de nagyon szeretnénk, hogy minél több termék legyen kapható csomagolásmentes változatban is. De a közelünkben vagy az általunk bejárt útvonalak közelében nincs csomagolásmentes bolt. Vannak azért erre is megoldások, hiszen némelyik közértben, vagy hipermarketben már vannak termékek, amiket így meg lehet vásárolni, de ezeket egyelőre nejlon zacskóban illik elhozni, és szűkös a kínálat.
Jó lenne azonban, ha lehetőség lenne sok más termék csomagolásmentes megvásárlására is, és az is gond, hogy sok dolgot egyáltalán nem lehet műanyag csomagolás nélkül kapni.
Szóval itt még nagyon sok a tennivaló, de a törekvés és az igény egyszer talán megteremti magát a lehetőséget is.

Ami még ide tartozik, és szintén egyelőre elbuktuk, az a komposztálás.
A komposztálás segítségével elképesztő mértékben csökken a háztartási szemét, hiszen ide minden olyan konyhai hulladék bekerülhet, ami lebomlik.
Rövid időre tavaly nyáron nekünk is sikerült, így némi tapasztalat van, de hihetetlen antitálentumok vagyunk minden barkácsolásszerű dologban, így az elemekből összeszerelhető komposztáló darabjaira hullva várja jelenleg jobb sorsát.
Segítséget a bombabiztos összeszereléshez elfogadunk 😉

 

TE mit teszel érte???

Legközelebb egy igen intim területre kalauzollak, de erről is beszélnünk kell!
Tarts akkor is velem!

TE mit teszel érte???
#temitteszelerte 💚🌍

 

Hallgasd meg, és értsd meg az ébredők Himnuszát!

Ha nem beszélsz jól angolul, kattints a videóban alul a beállítások gombra és állítsd át a feliratot magyarra!

 

Te mit teszel érte? – 7/1 – vegyszermentes háztartás

Te mit teszel érte? – 7/2 – Károsanyagmentes bőrápolás

 

 

forrás: https://www.facebook.com/KivulbelulSzmrecsanyiZsuzsival/posts/804892136547448

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!